Rīgas pils atjaunošanas padomes sēdē informēs par arheoloģiskās izpētes rezultātiem un lems par turpmāko restaurācijas virzību

31.01.2018

Trešdien, 31.janvārī, eksperti informēs Rīgas pils atjaunošanas padomi (RPAP) par arheoloģijas izpētes rezultātiem Horna bastionā un par arhitektoniski – mākslinieciskās izpētes rezultātiem Kastelas iekštelpās, lai varētu lemt par turpmāko rīcību vēsturisko liecību saglabāšanā, informēja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

Padomes sēde norisināsies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā (VKPAI) plkst.14.00.

“Šajā projektā, kas ir viens no “100 adreses Latvijas simtgadei” objektiem, VNĪ prioritāte ir vēstures liecību saglabāšana nākamajām paaudzēm. Tāpēc gan mums, gan Rīga pils atjaunošanas padomei bija būtiski sagaidīt arheoloģiskās un mākslinieciskās izpētes rezultātus. Pēc iepazīšanās ar tiem, padome uzklausīs pilnsabiedrības “Rīgas pils Kastelas projekts” galvenā arhitekta secinājumus par izpētes rezultātu ietekmi uz Pils Kastelas projekta turpmāko virzību,” skaidroja Neimanis.

Pēc Neimaņa sacītā, pēc tam arī tiks lemts par termiņiem, kas saistīti ar restaurācijas projekta īstenošanu, kā arī par atklājumu ietekmi uz Rīgas pils Kastelas projekta restaurācijas un būvniecības iepirkuma scenārijiem.

 

Jau vēstīts, ka pērn, pārbūvējot un rekonstruējot Rīgas pils dienvidu korpusu, atrastas nozīmīgas vēstures liecības. Proti, Rīgas pils Konventā jeb Kastelas iekštelpās, tika atrasti, iespējams, 500 gadu veci sienu gleznojumi. Savukārt Horna bastionā piecu metru dziļumā tika atklāts 13. gadsimta mūra fragmentu.

Pašlaik norisinās Rīgas pils Konventa (Kastelas) restaurācijas un pārbūves 2. kārta ar mērķi ne tikai restaurēt pašu ēku, bet pēc nepieciešamības veikt pārbūves darbus, lai pielāgotu telpas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja vajadzībām. Būvprojekta autors: pilnsabiedrība “Rīgas Pils Kastelas projekts”. Projektēšanas darbi uzsākti 2014.gada oktobrī.

2017.gada 12.jūlijā noslēgts līgums ar Pilnsabiedrību "Pils Projekts" par arheoloģijas izpētes darbu veikšanu ar plānoto darbu pabeigšanas termiņu 2018.gada janvārī.

RPAP ir Finanšu ministrijas izveidota institūcija, lai nodrošinātu Rīgas pils kā nozīmīga valsts kultūras pieminekļa saglabāšanu un atjaunošanu, sniedzot profesionālu viedokli projekta realizācijas gaitā.

RPAP priekšsēdētājs ir Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, kamēr VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis ir RPAP priekšsēdētāja vietnieks. Padomē darbojas vēl 15 locekļi, tostarp no VKPAI, VNĪ, Kultūras ministrijas, Finanšu ministrijas, Rīgas domes atbildīgajiem departamentiem, muzejiem, kā arī arhitekti un restauratori.