previous image button
next image button
close fullscreen container

Atklātas īsā laikā un labā kvalitātē sagatavotās telpas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcijai

14.05.2014
 title_alt_img

LNVM kā vienam no valstī lielākajiem muzeju krājumu glabātājiem un ievērojamu ekspozīciju saimniekiem pēc pērnā gada postošā ugunsgrēka Rīgas pilī bija nepieciešams sameklēt piemērotas telpas, kur tos pārvietot no uguns dzēšanas rezultātā nopludinātajām pils telpām. Sadarbībā ar LNVM VNĪ apzināja iespējamos valsts nekustamos īpašumus, kā rezultātā ēkas Brīvības bulvārī 32 ekspozīcijām un Lāčplēša ielā 106/108 pagaidu krājumu izvietošanai tika atzītas par piemērotākajām.

Noteiktajā termiņā un labā kvalitātē sagatavotas telpas LNVM ekspozīcijai Rīgā, Brīvības bulvārī 32. Ir noslēdzies muzeja pagaidu uzturēšanās telpu kosmētiskais remonts un inžniertehniskie darbi. Pielāgojot telpas muzeja specifiskajām funkcijām, ar plēvēm aplīmēti logi, lai aizsargātu ekspozīcijas materiālus no ultravioleto staru ietekmes. Telpās daļēji atjaunota elektroinstalācija, izbūvēta ugunsdzēsības sistēma un ierīkota balss apziņošanas sistēma. Tāpat ir atjaunoti grīdas segumi, sienu krāsojums, iemontēti iekārtie griesti, tai pat laikā saglabājot ēkas vēsturiskās vērtības restaurācijas darbiem nākotnē.

Savukārt Lāčplēša ielā 106/108 telpas iekārtotas krājumiem un darbnīcām, nodrošinot piemērotus apstākļus metāla, koka un akmens apstrādei. Tāpat sakārtoti inženiertīkli – ūdensvads, kanalizācija, elektrība, apsardzes un ugunsdzēsības sistēma, veikts telpu kosmētiskais remonts, atjaunots ēkas jumta segums.

Apjaušot situāciju pēc ugunsgrēka, VNĪ jau laikus pauda nostāju, ka Rīgas pilī mītošajiem muzejiem pils rekonstrukcijas laikā ir jāpārceļas. Nekavējoties pēc Ministru kabinetā saņemtā akcepta krājumu pārvietošanai un finansējuma nodrošinājuma, VNĪ sāka pagaidu telpu pielāgošanu vēstures muzeja prasībām. Tāpēc tagad ir liels gandarījums par sadarbību ar muzeja vadību un būvniekiem, kas operatīvi ļāvis īstenot eksponātu pārvietošanu uz piemērotākiem apstākļiem,” uzsver VNĪ valdes loceklis Andrejs Milzarājs.

Telpu pielāgošanas darbus Brīvības bulvārī 32 veica sarunu procedūrā izraudzītā SIA „Newcom Construction”. Remonta un inženiertehnisko darbu izpildes kopējās izmaksas ir 459 600 eiro. Šādas izmaksas sasniegtas, veicot tikai neatliekamos remontdarbus, nekustamajā īpašumā nenotika rekonstrukcija. Muzejs aizņems visu līdz šim esošo brīvo platību Brīvības bulvarī 32.

Telpu pielāgošanas darbus Lāčplēša ielā 106/108 veica sarunu procedūrā izraudzītā SIA „Baltic Builders Alliance”. Remonta un inženiertehnisko darbu izpildes kopējās izmaksas ir 874 600 eiro. Arī šīs izmaksas sasniegtas, veicot tikai neatliekamos remontdarbus, nekustamajā īpašumā nenotika rekonstrukcija.

Savukārt namā Tērbatas ielā 75, uz kurieni paredzēts pārcelt Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumus, vēl pagaidām atrodas Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) krājumi. Rakstniecības un mūzikas muzeja pārcelšanās uz šo īpašumu ir cieši saistīta ar LNB krājumu pārvietošanu uz Gaismas pili, un tā jau šomēnes ir sākusies. Šajā adresē gan krājumu pārvešana, gan telpu pielāgošana notiks pakāpeniski, lai rudens sākumā Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumi no Rīgas pils pilnībā būtu pārvietoti uz jauno mājvietu Tērbatas ielā 75.