VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) ir aktīvākais būvniecības projektu pasūtītājs publiskajā sektorā, tādēļ atbildīgi raugāmies un strādājam pie ilgtspējīgas būvniecības un tās digitalizācijas veicināšanas Latvijā. Ēku attīstības projektos apzināmies, ka būvējam gan šī brīža, gan nākotnes paaudzēm, tādēļ mūsu uzdevums ir izmantot atbildīgi pieejamos resursus, izvelēties ekonomiski lietderīgos risinājumus un tālredzīgi ēkas pielāgot to lietotāju vajadzībām. Apkopojot starptautisku labo praksi un Latvijas normatīvajos aktos norādīto, izstrādātas ilgtspējīgas būvniecības prasības, ar mērķi nodrošināt ilgtspējīgu, uz zaļās būvniecības principiem balstītu, nekustamo īpašumu attīstības projektu īstenošanu. Prasības paredzētas iekļaušanai iepirkuma līgumos par projektēšanas pakalpojumu izpildi, tādējādi dokuments kļūst par darba uzdevuma sastāvdaļu un definē sasniedzamos rezultātus projektā, kā arī darbojas kā mehānisms rezultātu uzskaitei un kontrolei projektēšanas un būvdarbu laikā. Ilgtspējas prasības būvniecībai ir elastīgs dokuments, kuru iespējams pielāgot katram projektam, tā specifikai un vajadzībām.
Esam pārliecināti, ka būves informācijas modelēšana (BIM) ir obligāts priekšnosacījums efektīvas un ilgtspējīgas būvniecības attīstībai, kas ļauj nodrošināt augstu kvalitāti un racionālu finanšu līdzekļu izlietojumu.
Uzņēmuma iekšienē strauji digitalizējam vairākus procesus un vienlaikus aktīvi veicinām BIM izmantošanu Latvijas publiskajā sektorā.
Jau tagad redzam, kā tehnoloģiju izmantošana uzlabo sadarbību starp pasūtītāju, projektētājiem un būvniekiem, t.sk. ļaujot efektīvi kontrolēt darbu procesu un informācijas apmaiņu no projektēšanas līdz pat gatavās ēkas pārvaldībai, kā arī būtiski samazinot potenciālo kļūdu un papildus izmaksu riskus. Paplašinot digitālo rīku klāstu, esam sākuši izmantot lāzerskenēšanu – bezkontakta uzmērīšanu, kas ļauj ātri iegūt detalizētu objekta un apkārtējās vides trīsdimensionālu attēlojumu. Tas ļaus labāk dokumentēt, piemēram, arhitektūras un kultūrvēsturiskos pieminekļus.
Ekonomikas ministrija, sadarbībā ar citām privātā un publiskā sektorā pārstāvjiem, t.sk. VNĪ, izstrādāja Ceļa karti BIM ieviešanai Latvijā. Saskaņā ar BIM Ceļa kartes prioritāriem uzdevumiem, VNĪ izstrādāja vadlīnijas BIM pasūtīšanai publiskajos iepirkumos (t.sk. tipveida pasūtītāja informācijas prasības), kā arī izveidoja apmācību programmu, kas ļauj par BIM lietošanu izglītot arī citas publiskajā sektorā strādājošas organizācijas.
BIM sniedz finansiālu ietaupījumu un kvalitātes ieguvumus visā ēkas dzīves ciklā. Tam palīdz modeļu starpdisciplināra koordinēšana, gala rezultātu prezentēšana projekta sākotnējās fāzēs, informācijas uzkrāšana, aktualizēšana un pārvaldība vienotā datu vidē, kā arī skaidri definēti procesi un darba plūsmas.
Dmitrijs Kots, Būves informācijas modelēšanas un vadības daļas vadītājs.
Mēs saprotam, ka veiksmīgai būvniecības nozares digitalizācijai ir nepieciešami projektētāji, arhitekti, inženieri, projektu vadītāji un būvuzraugi, kuri prot ar šīm tehnoloģijām strādāt. To sagatavošana šobrīd ir liels izaicinājums izglītības sistēmai.
Tādēļ VNĪ ir izveidojis BIM ekspertu grupu, kura apvieno prasmīgus tehnoloģiju entuziastus un pārrauga BIM efektīvu izmantošanu būvniecības projektos un nākotnē – arī ēku pārvaldībā. Uzņēmumā strādā daudzi jaunie speciālisti, kuri prot lietot modernās tehnoloģijas, nebaidās eksperimentēt un praksē pārbaudīt jaunas idejas, kā arī ir gatavi dalīties savā pieredzē ar citiem.
Mūsu eksperti piedalās un organizē pieprasītus seminārus par BIM lietošanas praktiskajiem aspektiem. To rīkošanā VNĪ mēdz sadarboties ar Ekonomikas ministriju un SIA “Latvijas valsts standarts”. Tādējādi VNĪ dalās ar labo praksi un veicina straujāku BIM prasību iekļaušanu būvniecības iepirkumos visā Latvijas publiskajā sektorā.
2020.gada nogalē VNĪ parakstīja sadarbības memorandu ar Rīgas tehnisko universitāti. Tā būs abām pusēm noderīga zināšanu un pieredzes apmaiņa, kas palīdzēs radīt jaunas inovācijas.
VNĪ praktisku Būves informācijas modelēšanas (BIM) ieviešanu uzsāka 2018.gadā. Pirmais pilotprojekts bija BIM elementu izmantošana vēsturiskās policijas ēkas Aspazijas bulvārī 7 pārbūvē. 2019.gadā tika izstrādātas BIM prasības būvniecības iepirkumiem Latvijas publiskajā sektorā. 2020. gada sākumā tika uzsākta VNĪ izstrādāto prasību ieviešana kapitālsabiedrības jaunajos būvniecības iepirkumos.
2021.gadā BIM komponentes tiek izmantotas vairāk nekā desmit projektos, BIM modeļi tiek izstrādāti koncertzālei Lielā ģilde, Rīgas pils Kastelas daļai, Jaunajam Rīgas teātrim un vēsturiskajam Gūtšmitu namam Ventspilī, Latvijas – Krievijas robežšķērsošanas vietas “Grebņeva” modernizēšanai un citur.
Mums svarīga ir ilgtspējīga nekustamo īpašumu būvniecība un efektīva ēku pārvaldīšana, ņemot vērā ilgtspējas principus. Jau šobrīd projektos tiek ietvertas dažādas ilgtspējas komponentes, virzot projektēšanas un būvniecības procesu uz videi un cilvēkiem draudzīgu, kā arī ekonomiski lietderīgu. Apkopojot labo praksi un normatīvajos noteikumos norādīto, izstrādātas Ilgtspējīgas būvniecības prasības, kas paredzētas iekļaušanai iepirkuma līgumos par projektēšanas pakalpojumu izpildi. Ar ilgtspējīgo projektu īstenošanu plānots nodrošināt resursu efektīvu izmantošanu, samazināt ēkas dzīves cikla izmaksas un negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī vecināt inovāciju izmantošanu un plašāku digitalizāciju. Šādu projektu realizācija ļauj nodot lietotājam maksimāli efektīvu, ērtu un zaļu ēku, kā arī saglabāt ilgtspējīgo pieeju arī turpmākajos ēkas dzīves cikla posmos, veicot ēku apsaimniekošanu un pārvaldību pēc projektu noslēgšanas.
VNĪ atjaunotais Latvijas Republikas prokuratūras nams Aspazijas bulvārī 7, Rīgā.
Pateicoties konstruktīvai sadarbībai un BIM tehnoloģiju izmantošanai, nama atjaunošana pabeigta četrus mēnešus pirms termiņa.