VNĪ patlaban strādā pie BIM prasību un procesu izstrādes, lai jau 2019.gada otrajā pusē vērienīgu projektu iepirkumos BIM izmantošanu iekļautu kā obligātu nosacījumu.
“Ja gribam veidot modernu, caurspīdīgu un izmaksu ziņā efektīvu būvniecības procesu, tad BIM ir nepieciešamība, nevis iegriba. Esam pētījuši BIM lietošanas pieredzi Dānijas un Norvēģijas valsts nekustamo īpašumu pārvaldības uzņēmumos un pārliecinājušies, ka šīs tehnoloģijas izmantošana ļauj savlaicīgi novērst kļūdas, kontrolēt termiņus un izmaksas. Visi šie faktori ir vienlīdz svarīgi gan pasūtītājam, gan projektētājam, gan būvniekam,” uzsver Gruškevica.
Kā pilotprojektu tehnoloģijas aprobēšanai VNĪ izvēlējās topošās prokuratūras ēkas (Aspazijas bulvārī 7, Rīgā) rekonstrukciju. Patlaban tiek plānots, ka pirmie VNĪ attīstības projekti, kuros tiks izmantota BIM sistēma, varētu būt Ekonomikas ministrijas vienotā biroja izveide ēkā Elizabetes ielā 2, Rīgā, ēkas atjaunošanā Audēju ielā 7, Rīgā, kā arī Vienota klientu apkalpošanas centra izveidē Kuldīgas ielā 2, Ventspilī.
Visi minētie ir apjomīgi attīstības projekti, kuros ir īpaši svarīgi jau no paša sākuma izmantot mūsdienīgas projektēšanas metodes un tehnoloģijas, proti, BIM. Tas ir vēl viens būtisks solis pretim labākai un efektīvākai valsts iestāžu izvietošanai, valstij piederošo nekustamo īpašumu apsaimniekošanai un būvniecības nozares digitalizācijai.
Arī Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs uzsver, ka būvniecībā strauji ienāk digitalizācija. “Tas nozīmē, ka visiem iesaistītajiem – gan pasūtītājam, gan projektētājam, gan pašiem būvniekiem - ir ārkārtīgi daudz jāmācās un jāapgūst digitālie instrumenti. Mēs ar šīm tehnoloģijām nodrošināsim precīzus un detalizētus projektus, izslēgsim kļūdas, līdz ar to celsim kvalitāti, drošību un produktivitāti. Šo visu var panākt, tikai apgūstot un ieviešot dzīvē jaunās tehnoloģijas,” saka Grinbergs.
Vienlaikus VNĪ ir līdzdarbojies būvniecības līgumu standartizācijā. Ar VNĪ līdzdalību tapušie standarta būvniecības līgumi Finanšu ministrijas kapitālsabiedrībām ir spēkā no 2019. gada 1.janvāra, ja plānotā līgumcena pārsniedz vienu miljonu eiro. Tāpat šobrīd notiek darbs pie BIM rokasgrāmatas (BIM prasību un procesu aprakstošās dokumentācijas) izstrādes, kurā tiks aprakstītas ar pareizu šīs sistēmas izmantošanu saistītās prasības. Līdztekus tiek strādāts arī pie vienotas datu vides tehniskā risinājuma – “vietnes”, kurā tiks glabāti un apstrādāti BIM faili, kā arī tiek testētas dažādu ražotāju programmatūras darbam ar savietotajiem modeļiem.
Par BIM tehnoloģijas ieviešanu valsts īpašumu pārvaldībā Kitija Gruškevica šodien stāstīja arī konferencē “Būvniecība. Kvalitāte. Drošība. Inovācijas." Konference ir viens no Būvniecības dienas pasākumiem, kuru organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība kopā ar VNĪ.
VNĪ šobrīd īsteno 32 nozīmīgus attīstības projektus, aptuveni 135miljonu eiro apmērā. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 500 nekustamo īpašumu adresēm ar 1700 ēkām 1,2 milj. m2 platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumu vairāk nekā 10 milj. m2 platībā. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.
Foto no pasākuma: šeit.
Papildu informācija medijiem:
VAS “Valsts nekustamie īpašumi”
Korporatīvās komunikācijas daļa
E-pasts: komunikacija@vni.lv