Diskusija noritēja produktīvi. Tā veiksmīgi apvienoja dažādo Daugavpils cietokšņa objektu īpašnieku un ieinteresēto pušu viedokļus un idejas, kā arī nostiprināja pamatu turpmākai rīcībai.
Primāri cietoksnī jānodrošina kultūrvēsturiskā izpēte un jāveic ēku konservācija, lai apturētu vēstures un arhitektūras pieminekļa tālāku sagrūšanu. Nodrošinot iedzīvotāju un apmeklētāju drošību, jāpalielina publisko pieejamību šādos objektos. Savukārt Daugavpils domei lielāka uzmanība jāpievērš esošā dzīvojamā fonda sakārtošanai, plānojot tā paplašināšanu nākotnē.
Unikālā celtne Daugavpilī ir attīstāma plānveidīgi, ņemot vērā tās raksturu un vietējo iedzīvotāju vajadzības. Tai pat laikā jāizmanto iespējas cietokšņa ēku ansamblī iekļaut arī jaunas funkcijas, kā daļēji tas jau tiek darīts. Kā zināms, cietokšņa teritorijā pēc VNĪ pasūtījuma aktīvi norit Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes ēku būvniecības darbi.
Lai arī nākotnē veidotos auglīga diskusija un saskaņota tālākā rīcība saistībā ar šī kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un attīstību, viens no nākamiem soļiem ir izveidot Daugavpils cietokšņa saglabāšanas un attīstības padomi, kurā būtu iesaistīti lielāko īpašnieku un interesentu pārstāvji.
Šā gada 7. februārī VNĪ sadarbībā ar Daugavpils domi un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju (VKPAI) aicināja uz atvērtu diskusiju visus cietokšņa objektu īpašnieku pārstāvjus: valsts, pašvaldības, juridisko un privātpersonu, kā arī citus interesentus: iedzīvotājus, uzņēmējus, arhitektus, ekspertus. Diskusija norisinājās Daugavpils cietoksnī jaunizveidotajā Marka Rotko mākslas centrā.
Pasākums sākās ar paneļdiskusiju, kurā piedalījās VNĪ valdes priekšsēdētāja Baiba Strautmane, VKPAI vadītājs Juris Dambis, Daugavpils domes priekšsēdētāja Žanna Kulakova, uzņēmēji un vietējie iedzīvotāji. Vadmotīvs bija diskutēt par cietokšņa ilgtermiņa attīstības perspektīvām, iespējamām funkcijām valstij piederošajos īpašumos, ņemot vērā dažādu interešu grupu viedokļus.
Kopīgi izstrādāts koncepcijas projekts par Daugavpils cietokšņa turpmāko attīstību un finansēšanas modeļiem tiks iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā līdz šī gada 1. jūlijam.
Attēlā: īslaicīgās aizturēšanas vietas atklāšana Daugavpils cietokšņa teritorijā 2013. gada 25. janvārī.