previous image button
next image button
close fullscreen container

Jaunā Rīgas teātra būvdarbu gaitā atrasta laika kapsula ar 19.gs. vēstures liecībām

11.03.2021

Jaunā Rīgas teātra būvdarbu gaitā Lāčplēša ielā 25, Rīgā, veicot pagrabstāva izbūvi, atrasta kapsula, kas satur vairākas 19. gs. vēstures liecības – rakstiskus vēstījumus un laikrakstu. Kapsulas saturs nodots Latvijas Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei izvērtēšanai. Sadarbībā ar ekspertiem tiks pieņemts lēmums par tālāko rīcību, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Kapsulas iemūrēšana visticamāk notikusi vēsturiskās teātra ēkas būvniecības gaitā 19. gs. beigās, kas savulaik celta kā Rīgas Latviešu amatnieku palīdzības biedrības nams. “Lai neradītu ietekmi uz atrasto vēstures liecību saglabātību, kapsulas saturs nekavējoties nodots izvērtēšanai ekspertiem. Apsveram iespēju kapsulas satura konservācijai un eksponēšanai atjaunotajā teātrī pēc būvdarbu pabeigšanas,” norāda R. Griškevičs.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde uzteic VNĪ par operatīvo reakciju un norāda, ka šādi atradumi vienmēr ir gan intriga, gan savu laiku raksturojoša vērtība. “Mēs uzreiz reaģējām uz jaunatklājumu un veicām pirmatnējo apsekošanu,” stāsta Rīgas reģiona galvenā inspektore Ināra Bula. “Tā kā kapsulā ir papīra izstrādājumi un tiem noteikti ir vairāk nekā simts gadu, tad veicām apskati tikai no ārpuses. Lai artefaktus izceltu no metāla kārbas, uzreiz tika pieaicināta profesionāla papīra, rokrakstu un poligrāfijas restauratore Dace Dubrovska – to ieteica mūsu Restaurācijas daļa. Kad artefakti būs izņemti, tad tiks lemts par to restaurāciju un turpmāko statusu’’.

Šobrīd būvniecības darbi sekmīgi norisinās saskaņā ar plānoto un arhitektes Zaigas Gailes vēsturiskās teātra ēkas pārbūves ieceri. Sekmīgi pabeigta pāļu izbūve jaunajam teātra ēkas apjomam – izvēlētās dziļo pamatu izbūves tehnoloģijas ir sevi attaisnojušas un nodrošinājušas kaimiņu ēkām maksimāli saudzīgu dziļo pamatu iestrādi. Šobrīd aktīvi notiek ēkas pazemes daļas – modernu darbnīcu izbūve gan fasādes, gan pagalma zonā. Jaunās - daudz plašākās teātra ēkas aprises būs redzamas jau šā gada vasaras beigās – līdz tam plānots pabeigt pagalma apjoma galveno būvkonstrukciju izbūvi. Gada beigās paredzēts uzsākt jumta izbūves darbus. Jāņem vērā, ka COVID apstākļos tālāko darbu gaitā var rasties izaicinājumi, kas saistīti ar būvmateriālu piegādēm, darbaspēka pieejamību, garākiem saskaņošanas termiņiem ar saistītājām iestādēm vai citiem ārējiem apstākļiem.

Ievērojot būvniecības tradīcijas, arī VNĪ, būvuzņēmējs un Jaunais Rīgas teātris tuvāko nedēļu laikā plāno kapsulas iemūrēšanu jaunbūves pamatos, tādejādi nododot vēstījumu nākamajam paaudzēm.

Būvniecībā iesaistītās puses mērķtiecīgi strādā, lai būvdarbi noritētu atbilstoši plānotajam, objekts tiktu pabeigts pienācīgā kvalitātē un teātris Lāčplēša ielas namā varētu atgriezties līdz 2022. gada rudenim.

Jau iepriekš ziņots, ka par Jaunā Rīgas teātra būvniecību VNĪ noslēdzis līgumu ar iepirkuma konkursa uzvarētāju – pilnsabiedrību „SBSC” par līguma summu – 29,9 miljoni eiro. Tajā iekļauti ne tikai būvdarbi, bet arī projektēšanas risinājumi papildu drošības pasākumu veikšanai, BIM tehnoloģiju izmantošana, autoruzraudzība un ēkas apsaimniekošana uz pieciem gadiem par kopējo summu 22 miljoni eiro, kā arī teātra tehnoloģiskais aprīkojums un iebūvētās mēbeles par kopējo summu 7,9 miljoni eiro. JRT būvniecība notiek saskaņā ar pilnsabiedrības „Zaigas Gailes birojs un Partneri” izstrādāto projektu. Sadarbība būvnieku – pilnsabiedrību “SBSC” notiek pēc principa „Projektē un būvē”, kas nozīmē līguma izpildītāja visaptverošu atbildību par būvdarbiem un ļauj ātrāk risināt radušos izaicinājumus. 

Pērn VNĪ vadībā pandēmijas apstākļos pabeigti 17 valstiski nozīmīgi attīstības projekti ar kopējo budžetu 29,5 miljoni eiro. Šobrīd uzņēmums īsteno 118 infrastruktūras attīstības projektus apmēram 180 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību apmēram 450 nekustamajiem īpašumiem ar vairāk nekā 1000 ēkām 1,02 milj. kvadrātmetru platībā un ap 3700 zemes īpašumu 9,5 miljonu kvadrātmetru platībā. Kapitālsabiedrība Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta „Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēmusi augsto zelta godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. VNĪ dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Latvijas Republikas Finanšu ministrija.