VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) vadībā norisinās robežškērsošanas infrastruktūras izveides darbi Kundziņsalā, Rīgā. Projektā iestrādāti aptuveni 90% ģeotermālo urbumu, izbūvēta trešdaļa no nepieciešamajiem 809 piecu ēkas pamatu balstošajiem pāļiem, vienlaikus īstenojot grunts konsolidācijas darbus ārējo tīklu izbūves vajadzībām.
“Kundziņsalas robežšķērsošanas infrastruktūru veidojam izaicinošā vidē - no Daugavas atgūtā teritorijā, kā rezultātā zemē ir augsts dūņu nogulumu īpatsvars. Papildus ievērojamam pāļu apjomam, būvuzņēmējs veic arī zemes konsolidāciju, kas papildus stiprinās zemi, taču tas ir laikietilpīgs un apjomīgs darbs. Mūsu mērķis ir īstenot projektu augstākajā kvalitātē, tādēļ atklājot jaunus izaicinājumus, kopīgi strādājam pie jaunu risinājumu izstrādes, lai radītu iespējami mazāku ietekmi uz projekta īstenošanas laika grafiku,” norāda VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.
Līdz šim ir iestrādāti aptuveni 90% ģeotermālo urbumu, kas ļaus nodrošināt energoefektīvu galvenās ēkas siltumapgādi. Ņemot vērā, ka lielā teritorijas daļā ir nelabvēlīgi grunts apstākļi (gitijas jeb dūņu nogulumi), aptuveni pusē teritorijas notiek grunts konsolidācijas darbi, lai varētu veikt lietus kanalizācijas izbūvi, ceļu, stāvlaukumu izbūvi u.c. ārējo tīklu izbūvi. No nepieciešamajiem aptuveni 809 pāļiem, ir izbūvēta aptuveni trešdaļa. Pāļu izbūves darbus plānots pabeigt līdz jūnija beigām. Vasaras laikā tiks izbūvēti pamatu pārsegumi un vertikālās konstrukcijas.
VNĪ vadībā Kundziņsalā šobrīd notiek robežšķērsošanas infrastruktūras izbūve. Projekta ietvaros izveidos mūsdienu prasībām atbilstošu, modernu infrastruktūru un darba vidi kontroles dienestu - Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts robežsardzes un Pārtikas un veterinārā dienesta - funkciju īstenošanai. Projekta īstenošana ļaus uzlabot kontroles dienestu sadarbību apkarojot nelikumīgu tirdzniecību un nodrošinās atbilstošu drošības līmeni. Papildus tiks paātrināts un vienkāršots muitošanas process un radīti labvēlīgāki apstākļi uzņēmējdarbībai. Jaunā infrastruktūra ļaus pārcelt Rīgas ostas kontroles punktu no Uriekstes ielas 16, Rīgā uz jaunām telpām, mazinot negatīvo ietekmi uz Rīgas pilsētas negatīvo satiksmes plūsmu un gaisa kvalitāti, vienlaikus veicinot Eiropas transporta tīkla (TEN – T) infrastruktūras attīstību.
Kundziņsalā plānots izbūvēt stāvlaukumus kravas un vieglajiem transportlīdzekļiem, kā arī kompleksu ēku kopumu, kurā ietilps galvenā administratīvā ēka, kravu kontroles rentgena iekārtas ēka, kontroles paviljoni un saimniecības ēka. Galvenā ēka, kurā strādās kontroles dienesti, paredzēta ar augstākajām energoefektivitātes prasībām.
“VNĪ realizētā modernas robežšķērsošanas infrastruktūras izbūve tieši Rīgas ostas teritorijā Kundziņsalā ir likumsakarīga un sekmēs ostas attīstības mērķu sasniegšanu, kas paredz izveidot Kundziņsalu par mūsdienīgāko ostas teritoriju ar digitalizētu un automatizētu, ostas klientu prasībām atbilstošu loģistikas infrastruktūru. Valsts kontroles dienestu darbības modernizācija vienlaikus ar ostas transporta infrastruktūras attīstību, automatizāciju un digitalizāciju dos iespēju celt ostas termināļu konkurētspēju un kravu apgrozījumu, vienlaikus mazinot ostas un kravas transporta radīto ietekmi uz vidi un pilsētas satiksmes noslogotību. Tiks veicināta arī ostas industriālo teritoriju izaugsme un palielināts jaunu investīciju piesaistes potenciāls Rīgas ostā,” uzsver Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.
Projektēšanu un būvdarbus, kā arī kontroles dienestu funkciju izpildei nepieciešamā tehnoloģiskā aprīkojuma piegādi un uzstādīšanu, veic personu apvienība “SENSUM, BBA un AE” un paredzamais darbu izpildes termiņš ir 2026. gada nogale, lai jau 2027.gadā dienesti varētu uzsākt darbu jaunajā kompleksā. Būvdarbi norit neapbūvētā ostas teritorijā Kundziņsalā. Jaunā infrastruktūra aptvers 5,9 hektāru platību. Projekta realizācijai nepieciešamie līdzekļi ir piesaistīti no Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma piešķirtā granta un valsts budžeta finansējuma, kopējai summai sasniedzot 39 134 316 eiro.
Par VNĪ
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” vadībā patlaban tiek īstenoti 110 projekti ar kopējām investīcijām 410 miljoni eiro. VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 411 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst ēkas 979 tūkstošu m2 platībā, kā arī zeme zem ēkām 6,27 miljonu m2 platībā, un 3 203 zemes īpašumiem ar kopējo platību 8.94 miljonu m2 platībā. 2024.gadā VNĪ jau ceturto reizi saņēma Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” platīna godalgu, apliecinot nemainīgi augstu pārvaldības un uzņēmuma darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.