VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pabeigusi robežšķērsošanas vietu (RŠV) “Pāternieki” un “Silene” 1. posma modernizācijas un papildu pielāgošanas darbus, kas nodrošina mūsdienām atbilstošas un vienotas infrastruktūras izveidi Valsts robežsardzes un Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem un dienestu klientiem, norāda VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
Īstenotie projekti noslēdz 1. posma darbus Latvijas–Baltkrievijas RŠV modernizācijas projektā, kura mērķis ir ieviest jaunu pieeju robežu un muitas kontrolei, padarot pārbaudes efektīvākas un ātrākas. Tas pozitīvi ietekmēs RŠV caurlaidības spēju un paaugstinās Eiropas Savienības (ES) ārējās robežas drošības līmeni. Projekta realizācijas gaitā ir pārbūvētas RŠV teritorijas, paplašināts pārbaudes joslu skaits, uzstādīti elektroniskie satiksmes organizācijas informatīvie paneļi, paplašināts stāvlaukums kravas auto vajadzībām, kā arī nomainīts ēku jumta segums, atjaunotas fasādes un veikti citi darbi. Pēc papildu finansējuma piešķiršanas kopējie RŠV “Pāternieki” un “Silene” attīstības 1. posma būvniecības izdevumi ir 5,96 miljoni eiro.
RŠV “Silene” modernizāciju veica personu apvienība “BA”. Projekta gaitā ir paplašināta administratīvā ēka (izveidots autobusu pasažieru bagāžas kontroles termināls), pārbūvēta teritorija, demontēti līdzšinējie kontroles paviljoni un uzstādīti četri jauni paviljoni. Dienestu vajadzībām ir pielāgoti kontroles paviljoni un administratīvās ēkas piebūve – pasažieru kontroles termināls. Tuvākajā laikā plānota dienestu pārcelšanās uz jaunajām telpām.
RŠV “Pāternieki” modernizāciju veica pilnsabiedrība “MMG”. Projekta gaitā tika paplašināta administratīvā ēka (izveidots autobusu pasažieru bagāžas kontroles termināls), pārbūvēta teritorija, demontēti līdzšinējie kontroles paviljoni un uzstādīti trīs jauni paviljoni. Kontroles paviljoni un administratīvās ēkas piebūve – pasažieru bagāžas kontroles termināls – pielāgoti dienestu vajadzībām. Tuvākajā laikā plānota dienestu pārcelšanās uz jaunajām telpām.
Latvijas un Eiropas Savienības drošībai nozīmīgu objektu uzturēšana un robežu attīstīšana ir viens no VNĪ darbības virzieniem. Kopumā VNĪ vadībā īstenoto RŠV modernizācijā šobrīd tiek ieguldīti aptuveni 72,9 miljoni eiro. Pēc plānoto darbu pabeigšanas, līdz 2023. gada beigām, robežkontroles punktos strādājošajiem būs nodrošināti ērti un mūsdienīgi darba apstākļi, uzlabota robežkontrolei un muitas kontrolei nepieciešamā infrastruktūra, padarot robežu šķērsošanu efektīvāku un ātrāku.
VNĪ īsteno vairākus RŠV modernizācijas projektus. Tuvākā mēneša laikā tiks pabeigti arī RŠV “Terehova” 1. modernizācijas posma darbi. Savukārt RŠV “Grebņeva” ir pabeigti projektēšanas darbi un tuvākajā laikā tiks uzsākta paviljonu būvniecība.
VNĪ vadībā šobrīd turpinās darbs pie 46 dažādiem valstiski nozīmīgiem būvniecības objektiem ar kopējo projektu budžetu vairāk nekā 230 miljoni eiro. Kapitālsabiedrība nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 365 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst 1100 ēkas 0,95 miljonu kvadrātmetru platībā, kā arī zeme zem ēkām 602 ha platībā un 3536 zemes īpašumi ar kopējo platību 903 ha. VNĪ ir viens no 23 Latvijas uzņēmumiem, kas šogad Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēmis augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Latvijas Republikas Finanšu ministrija.