Šogad balvu saņēma arī Nacionālā Afroamerikāņu vēstures un kultūras muzeja ekspozīcija Vašingtonā, ASV (dizains Ralph Appelbaum Associates), ekspozīcija “La Cité du Vin” Bordo, Francijā (dizains Casson Mann) un ekspozīcija “Closed Worlds” Ņujorkā, ASV (dizains Pentagram).
SEGD konkurss tika izveidots 1987. gadā, lai akcentētu pasaules sasniegumus vides grafikas dizainā. Tā mērķis ir veicināt vizuālās komunikācijas izmantošanu vidē un parādīt tās svarīgo lomu.
Tadenava ir vieta, kur Rainis pavadīja dzīves pirmos gadus, kur aizsākās viņa personības veidošanās, tādēļ ekspozīcijas koncepcija ir “bērnības muzejs”. Saules motīvam šeit piešķirta vadošā loma. Pretstatā mūsdienās izplatītajai satura iegūšanai ar digitālo nesēju palīdzību, Memoriālo muzeju apvienības speciālistu un dzejnieces Ineses Zanderes sadarbībā ar dizaina biroju H2E veidotā muzeja ekspozīcija apmeklētājiem liek darboties ar rokām un taustāmiem izziņas materiāliem. Stāsta mērķauditorija ir bērni, un tā saturu viņi izzina ar koka lodītes – saules simbola – palīdzību.
Ekspozīcija ir spēle, kurā ikvienam apmeklētājam ir iespēja ar interaktīvu rotaļu palīdzību izzināt Raiņa literāro mantojumu, kā arī attīstīt tēlainību un vēlmi pašam interpretēt. Ekspozīcijā atklājas arī Raiņa bērnības ainas, tēva Krišjāņa, mātes Dārtas un māsas Līzes nozīme mazā Žaniņa, kā tolaik mīļi dēvēja Raini, bērnības telpā – Tadenavā.
“Apburoša un vienkārši veidota vide, kas iemieso bērnības atklājumu garu. Ir patīkams pārsteigums redzēt, ka autori nav pakļāvušies kārdinājumam izmantot digitālās tehnoloģijas. Rezultāts ir skaista, taustāma, analoga pieredze, kurā var vairāk iedziļināties un iesaistīties,” ekspozīciju komentē SEGD 2017 žūrija.
Raiņa bērnības muzejs “Tadenava” pēc restaurācijas apmeklētājiem atvērts no 2016. gada jūlija.
Plašāk par vides dizaina konkursu un to laureātiem: https://goo.gl/kcNgzl