Rekonstrukcijas un restaurācijas projekta ietvaros arheoloģiskās izpētes gaitā atklāti vairāki seni priekšmeti, daži no kuriem datējami pat ar 13. gadsimtu. Austrumu piebūvē, kur agrāk atradās valsts Ārzemju mākslas muzejs, atklāts 1682. gadā celtās Arsenāla ēkas grīdas bruģējums, savukārt bruģa līmenī atrasts vērā ņemams militāras nozīmes priekšmetu daudzums. Arheoloģiskās izpētes darbi turpinās arī otrajā izpētes zonā Priekšpils pagalma ziemeļrietumu stūrī, kur pēc 17. gs. slāņu norakšanas, atklājās pagalma līmeņa paaugstināšanai bērtie būvgruži. Tos pakāpeniski norokot, atrastas vairākas Livonijas perioda monētas un kāda īpaša svina-alvas sakausējuma sīkplastikas figūriņa - krustā sistā Jēzus tēls.
Kopš rekonstrukcijas darbu uzsākšanas 2012. gada decembrī, veikti pamatu pastiprināšanas darbi 2. un 3. Fragmentā, kas ir saskaņā ar Tehnisko projektu. Pastiprināšanas darbu tehnoloģija paredz darbu izpildi pa atsevišķiem posmiem 2-3 m garumā, kuri secīgi tiek atrakti līdz projektētajai atzīmei. Neskatoties uz nelabvēlīgajiem laika apstākļiem (negatīvām gaisa temperatūrām), ir nodrošināti nepieciešamie tehnoloģiskie apstākļi un ir iebetonēti apmēram 5% no kopējā Priekšpils režģoga apjoma. Vienlaikus ar betonēšanas darbiem notiek arī pamatu konstrukciju stiprināšanas darbi.
Priekšpils Rietumu un Ziemeļrietumu daļas cokola stāvā jau ir pilnībā pabeigti demontāžas darbi – starpsienas, griesti, grīdas un inženierkomunikācijas. Turpinās darbi pie pārseguma un aiļu pārsedžu konstrukciju pastiprināšanas, kā arī to izbūves no jauna. Saskaņā ar darba grafiku, turpinās arī gala nogalē iesāktie darbi pie logu un durvju restaurācijas Z fasādes daļā pie Pils laukuma, pakāpeniski palielinot darba fronti pa visu Ziemeļu fasādi pret Vanšu tiltu, kā arī Rietumu fasādes logu restaurācijas darbi. Tāpat šomēnes plānots ieguldīt sadzīves, lietus un kondensāta kanalizācijas iekšējos maģistrālos tīklos. Pastāvīgi tiek pacelti apkures tīkli, lai netraucētu būvdarbu izpildi. Iekšējo elektrotīklu sadaļā veikti visi sagatavošanas darbi restaurējamo un atgriežamo gaismekļu transportēšanai uz restaurācijas vietu.
2013. gada ceturkšņa sākumā pils rekonstrukcijas – restaurācijas darbus ik dienu veic 45 cilvēki, bet līdz ceturkšņa beigām nodarbināto skaits pieaugs vismaz līdz 90 jomas profesionāļiem.
Pagājušajā nedēļā tika organizēta Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas projekta pārraudzības sanāksme, ko pēc VNĪ uzaicinājuma apmeklēja arī finanšu ministrs Andris Vilks. Tās laikā ar VNĪ iniciatīvu tika pieņemts lēmums izveidot ekspertu padomi ar mērķi pieaicināt dažādus augsta līmeņa speciālistus, kuri esošā projekta ietvaros sniegtu palīdzību lēmumos, kas saistīti ar kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu gan pašlaik notiekošajā Priekšpils atjaunošanā, gan Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas otrās kārtas (Kastelas daļas) projektēšanas un realizācijas darbu gaitā.