VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) paziņo par izsoli nekustamajam īpašumam Rīgā, Brīvības ielā 68. Nekustamā īpašuma sākuma cena noteikta 2,7 miljoni eiro apmērā. Izsole norisināsies no 20. augusta līdz 19. septembrim, un pieteikšanās termiņš ir noteikts līdz 9. septembrim, informē VNĪ valdes loceklis Andris Vārna
“Ēka, Brīvības ielā 68 ir pilsētvidē atpazīstams īpašums, kas atrodas vienā no aktīvākajiem Rīgas ielu krustojumiem. Neskatoties uz to, ka ēkas atjaunošana prasīs būtiskus ieguldījumus, tā atrašanās vieta un nākotnes potenciāls noteikti palīdzēs atrast tam jaunu saimnieku. Iegūtie ieņēmumi no objekta atsavināšanas tiks novirzīti Rīgas Valsts tehnikuma studentu atbalstam un mācību līdzekļu papildināšanai, tādējādi turpinot īstenot Jāņa un Līzes Vīrs gribu un sniedzot ieguldījumu izglītības jomā,” skaidro Andris Vārna.
Īpašums atrodas izcilā vietā, tieši Rīgas centrā, pie Brīvības un Ģertrūdes ielu krustojuma. Tas nodrošina ērtu piekļuvi sabiedriskajam transportam, kā arī blakus esošajām izglītības, medicīnas, kultūras un komerciālajām iestādēm. Apkārtne ir labi attīstīta, ar augstu transporta un gājēju plūsmu, kas potenciālajiem investoriem piedāvā plašas attīstības un izmantošanas iespējas.
Nekustamais īpašums ietver zemes gabalu ar platību 1 743 kvadrātmetri un divas vēsturiskas dzīvojamās ēkas. Šīs ēkas tika būvētas 1903.gadā pēc slavenā Rīgas arhitekta Reinholda Šmēlinga projekta. Kopējā ēku platība ir 6 944,8 kvadrātmetri, no kuriem lielākā daļa – 5 909,7 kvadrātmetri – pieder lielākajai dzīvojamai ēkai. Lai gan ēkas saglabājušas savu vēsturisko šarmu, to būvniecības un inženiertehniskais stāvoklis ir daļēji apmierinošs, un to atjaunošanai būs nepieciešami ievērojami ieguldījumi.
Papildus ēkām īpašumā ir arī bruģēts laukums ar platību 332 kvadrātmetri, kas ir daļa no šīs teritorijas. Īpašumam ir pieejami visi nepieciešamie inženiertehniskie tīkli, tostarp elektroapgāde, gāze, ūdensapgāde un kanalizācija.
Brīvības iela 68 ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, kas piešķir īpašumam papildu vērtību, bet arī nosaka noteiktus apgrūtinājumus un ierobežojumus īpašuma izmantošanā. Līdztekus šai nozīmīgajai kultūras vērtībai, īpašums ir arī saistīts ar vairākiem ilgtermiņa īres līgumiem, kas spēkā līdz pat 2098. gadam.
Vēsturiskā ēka Brīvības ielā 68 ir bijusi īres nams kopš tās uzcelšanas. Īpašums 1940. gadā tika novēlēts valstij ar mērķi atbalstīt Rīgas Valsts tehnikuma (RVT) studentus, un līdz šim īpašuma tīrie ienākumi tika izmantoti tehnikuma audzēkņu atbalstam un mācību līdzekļu papildināšanai. Īpašums ilgstoši atradās privāta uzņēmuma apsaimniekošanā, bet pēc nesakārtota tehniskā stāvokļa konstatēšanas VNĪ pārņēma tā pārvaldību.
Īpašuma izsolē var piedalīties ikviens interesents, ievērojot izsoles noteikumus. Izsolē nekustamā īpašuma objektam Brīvības ielā 68 norisināsies no 20. augusta līdz 19. septembrim, pieteikšanās izsolei noteikta līdz 9.septembrim. Nekustamā īpašuma izsoles sākuma summa noteikta 2,7 miljoni eiro apmērā ar 10 000 eiro soli. Plašāka informācija par izsoli un objektu pieejama oficiālajā izsoļu mājaslapā izsoles.ta.gov.lv.
Ēkas vēsture
Īres nams Brīvības ielā 68 Rīgā tika uzcelts 1903. gadā pēc pazīstamā arhitekta Reinholda Šmēlinga projekta. Šmēlings ir projektējis gandrīz 100 ēkas Rīgā, un šis nams ir viens no viņa ievērojamajiem darbiem. Ēka tika celta pēc būvuzņēmēju Jāņa un Līzes Vīrs pasūtījuma.
Otrā pasaules kara laikā, 1940. gadā, Līze un Jānis Vīrs īpašumu novēlēja valstij ar nosacījumu, ka ēka jāizmanto kā īres objekts, bet visi ienākumi jāizlieto Rīgas Valsts tehnikuma (RVT) trūcīgo studentu atbalstam un tehnisko kabinetu papildināšanai. Kopš tā laika, VNĪ iekasētie tīrie ienākumi no šī īpašuma ir aptuveni 10 tūkstoši eiro gadā, un tie tiek sadalīti: 50% tiek izlietoti studentu atbalstam, bet 50% – tehnikuma mācību līdzekļu papildināšanai.
1994.gadā tika noslēgts 25 gadu nomas pilnvarojuma līgums ar SIA "FIRMA ANNO", lai apsaimniekotu ēku. Lai gan 2016. gadā Augstākā tiesa noraidīja prasību par līguma atcelšanu, SIA "ANNO" pārvaldīja īpašumu līdz 2020. gadam. Pēc 2020. gada veikta ekspertīze atklāja vairākus būtiskus defektus ēkā, kurus "ANNO" nebija novērsusi. VNĪ ir iesnieguši prasību tiesā par zaudējumu piedziņu 1 694 109 eiro apmērā pret SIA "ANNO".
Šobrīd īpašums ir iznomāts vairākiem juridiskām un fiziskām personām, un, ņemot vērā nepieciešamās atjaunošanas izmaksas, 2024. gada 11. aprīlī Ministru kabinets pieņēma lēmumu par ēkas atsavināšanu.
Nams ir atzīts par valsts nozīmes kultūras pieminekli, kas piešķir tam papildus vēsturisku un kultūrvēsturisku vērtību.
Par VNĪ
Atbilstoši uzņēmuma stratēģijai, VNĪ ilgtermiņā uztur īpašumus, kas nepieciešamas valsts pārvaldei, savukārt īpašumi, kuri publiskajām iestādēm ilgtermiņā nav nepieciešami un valstij rada zaudējumus, likumā noteiktajā kārtībā tiek pārdoti publiskas izsoles ceļā vai tiek izskatīta īpašumu nodošana citiem valdītājiem. Pamatkapitālā esošie īpašumi, kas rada zaudējumus kapitālsabiedrībai un kurus nav iespēja iznomāt komercnomniekiem, tiek virzīti atsavināšanai, tādejādi dodot tiem iespēju iegūt jaunu pielietojumu.
VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 427 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst 1089 ēkas 0,996 miljonu m2 platībā, kā arī zeme zem ēkām 591 ha platībā, un 3 261 zemes īpašumiem ar kopējo platību 895 ha. VNĪ ir viens no 17 Latvijas uzņēmumiem, kas 2023.gadā Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēma augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.