Precizējot projekta būvatļaujas saņemšanas gaitu, VNĪ informē, ka 2015. gada 11. maijā VNĪ iesniedza pieteikumu (reģistrēts Būvvaldē ar Nr. BV-15-13788-sd) par būvatļaujas izdošanu ar projektēšanas nosacījumu izpildi un tehnisko projektu, ņemot vērā 2008. gada 12. februārī Būvvaldē saskaņoto objekta skiču projektu.
Būvvalde 2015. gada 09. jūnija vēstulē, administratīvajā aktā, pagarināja būvatļaujas izdošanas termiņu līdz 2015. gada 10. septembrim un vienlaicīgi norādīja uz būvprojekta trūkumiem kā arī lūdza Rīgas pilsētas arhitekta viedokli par projektu. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ēku atzinusi par kultūrvēsturiski vērtīgu un nav iebildusi pret "Nākotnes nama" būvniecību. Neskatoties uz to, Rīgas pilsētas arhitekta biroja vadītājs Gvido Princis savā atzinumā, kuru Rīgas pilsētas būvvaldei iesniedzis 2015. gada 8. septembrī, ieteicis neatbalstīt būvatļaujas izsniegšanu Latvijas Okupācijas muzeja piebūves "Nākotnes nama" būvniecībai.
Būvvaldes norādītās nepilnības VNĪ novērsa, taču administratīvais akts netika izdots, jo Rīgas pilsētas arhitekta viedoklis tika saņemts novēloti. Administratīvā akta izdošanas termiņš atkārtoti tika pagarināts ar Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta (RD PAD) lēmumu.
Par šo RD PAD lēmumu VNĪ iesniedza Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu namam sūdzību, lūdzot tiesu atcelt RD PAD lēmumu kā nepamatotu un noteikt Būvvaldei saīsināto termiņu administratīvā akta izdošanai. Tiesa šo VNĪ sūdzību apmierināja un noteica Būvvaldei termiņu administratīvā akta izdošanai 2016. gada 25. janvāri.
Izvērtējot Būvvaldes pieņemto lēmumu VNĪ ir konstatējusi, ka Rīgas domes Būvvalde nav vērtējusi iesniegumu būvatļaujas izsniegšanai Padomju okupācijas muzeja rekonstrukcijai pēc būtības un secinājusi, ka Būvvalde nav pareizi izvērtējusi tiesisko pamatu būvatļaujas izsniegšanai, par ko arī VNĪ detalizēti ir aprakstījis savā iesniegumā par Būvvaldes lēmuma apstrīdēšanu. Tādējādi VNĪ, pamatojoties ar Administratīvā procesa likumu normām, ir lūgusi RD PAD atcelt Rīgas pilsētas būvvaldes 2016. gada 20. janvāra lēmumu un uzlikt par pienākumu Rīgas pilsētas būvvaldei izdot būvatļauju.
VNĪ atgādina, ka Latvijas Okupācijas muzejam, kā arī iecerētajam Nākotnes nama projektam un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriālam ir nenovērtējama valstiska un sabiedriska nozīme. Tāpēc VNĪ aicina iesaistītās puses apzināties projekta valstisko un cilvēcisko nozīmi un kļūt par konstruktīviem partneriem tā īstenošanā.