„Rīgas pils atjaunošana ir darbs ar augstāko prioritāti. Mērķtiecīgi virzāmies uz priekšu no telpas uz telpu, lai iekļautos termiņos un Valsts prezidents varētu atgriezties, kā plānots – šī gada novembrī. Apvienojot visas iesaistītās komandas kompetenci ar atbildību sabiedrības priekšā, Rīgas pili izdosies saglabāt kā arhitektūras, mākslas un vēstures dārgumu, ugunsnelaimes sekas atstājot pagātnei,” uzskata VAS „Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols. Viņš arī ir gandarīts par skolēnu ieinteresētību būvniecības jautājumos un cer uz prasmīgām darba rokām uzņēmuma kolektīva nākotnē.
Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas 1.kārta pašlaik ir viens no lielākajiem investīciju projektiem, kā pasūtītājs, organizētājs un finanšu resursu piesaistītājs ir VNĪ. Projekta īstenošana šobrīd norit ļoti sekmīgi un atbilstoši iepriekš plānotajam.
„Process ir ļoti aktīvs, es esmu apmierināts ar Rīgas pils atjaunošanas darbu gaitu! Arī šodien notiks īpaša apspriede par Baltās zāles krāsojumu, kad atkal būs sperts svarīgs solis saistībā ar vienu no svarīgākajām pils telpām,” norāda Rīgas pils atjaunošanas padomes vadītājs Imants Lancmanis.
Pašlaik ir pabeigta apjomīga Rīgas pils Priekšpils pamatkonstrukciju un inženierkomunikāciju izbūve; norit telpu sagatavošana apdares darbiem. Ziemas periodā aktīvākais rekonstrukcijas-restaurācijas posms norisinās iekštelpās. Proti, turpinās Baltās zāles, Svētku zāles un Sūtņu zāles atjaunošana. Baltajā zālē top griestu dekoratīvie veidojumi, turpinās sienu atsāļošana, kā arī tiek veikta balkonu koka detaļu, dekoratīvo ģipša veidojumu restaurācija un sienu profilu nostiprināšana. Svētku zālē ir pabeigta griestu izveide virs zāles pārseguma, atjaunots griestu apmetums un gleznas. Sūtņu zālē pēc izpētes darbiem ir uzsākti mākslinieciskie sienu un griestu gleznojumu atjaunošanas darbi. Savukārt Ģerboņu zāle ir sagatavota noslēguma apdarei. Ar Rīgas pils atjaunošanas padomi tiek saskaņoti pēdējie apdares un krāsojuma veidi.
Tāpat spraigi virzās uz priekšu Rīgas pils Priekšpils reprezentācijas mēbeļu un vēsturisko gaismas ķermeņu restaurācija.
Kopumā Rīgas pils rekonstrukcijā-restaurācijā vidēji tiek nodarbināti 250 strādnieku, un vēl 60 - 70 restauratoru strādā dažādās darbnīcās. 2015.gada 1.janvarī izpildīti kopējie darbi ~60% apjomā, kas kopumā notiek ~10 000 m2 platībā.
Rīgas pils Priekšpils un Austrumu piebūves rekonstrukcijas-restaurācijas darbus paredzēts izpildīt un objektu nodot ekspluatācijā 2015.gada 1.novembrī. Pēc tam šī pils daļa pilnībā tiks nodota Valsts prezidenta kancelejas vajadzībām. Darbu faktiskās izmaksas tiek prognozētas 34,45 miljoni eiro.
Saskaņā ar noslēgto līgumu par rekonstrukciju un restaurāciju Rīgas pils 1. kārtas atjaunošanas darbus veic pilnsabiedrība "SBRE”. Tehniskā projekta autors ir pilnsabiedrība ”Pils Projekts”, bet galvenais arhitekts – Artūrs Lapiņš. Būvuzraudzību veic SIA ”Būvalts”.
Ēnu dienā skolēniem būs iespēja doties ekskursijā pa Rīgas pils telpām, pie viena noraugoties, kā savu darba dienu aizvada VNĪ būvniecības eksperti. Kopumā VNĪ darbiniekiem būs 14 ēnas no Rīgas, Skrīveriem, Bauskas, Valmieras, Jelgavas, Liepājas, Tukuma un pat no Rugājiem Latgales pusē. VNĪ darbinieku ēnas lielākoties ir vidusskolēni – piecas meitenes un deviņi puiši. Viņi visi vispirms nelielā prezentācijā tiks iepazīstināti ar VNĪ darbību un varēs par to uzņēmuma vadībai uzdot visdažādākos jautājumus. Ēnas sekos VNĪ ne vien Rīgas pilī, bet arī Latvijas Okupācijas muzeja ēkā un Informācijas tehnoloģiju daļā, lai iegūtu daudzpusīgu ieskatu darba dienas aktivitātēs.