previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ Jaunā Rīgas teātra būvniecības uzraudzības sanāksmē atkārtoti pieprasīs ievērot konkrētu nodevuma termiņu

18.01.2023
Jaunais Rīgas teātris

Trešdien, 18. janvārī, norisināsies Jaunā Rīgas teātra (JRT) būvniecības uzraudzības sanāksme, kurā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) vēlas vienoties ar pilnsabiedrību “SBSC” (“Skonto Būve” un “Skonto Construction”)  par konkrētiem būves nodošanas termiņiem, informēja VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Atbilstoši noslēgtajam līgumam, darbu pabeigšanas termiņš ir šā gada 11. marts, taču pats būvnieks publiski ir paudis, ka, visticamāk, nevarēs to izpildīt šajā termiņā, jo pašlaik ir pabeigti tikai 70% būvniecības darbu.

“Mums ir svarīgi, lai Jaunais Rīgas teātris atgūst mājvietu iespējami ātri. Tāpēc līdz šim, saprotot gan Covid-19, gan Krievijas izraisītā kara radītās neparedzētās sekas būvniecības nozarē, VNĪ ir izmantojis visus sev pieejamos instrumentus, lai nāktu pretī “SBSC” un lai mēs pagūtu nodot JRT termiņā un apjomā. Diemžēl pašlaik mēs visus līdzekļus esam izsmēluši, tāpēc apelējam gan pie līguma, gan būvnieka godaprāta, lai atlikušie darbi tiktu paveikti maksimāli ātri. Šodienas sanāksmē mēs sagaidām, ka pilnsabiedrība “SBSC” pateiks konkrētu termiņu, kad JRT būs gatavs nodošanai,” uzsvēra Gavrilova.

Jāpiebilst, ja “SBSC” nenodod objektu līdz šā gada 11. martam, tad atbilstoši līgumam tiks aprēķināta soda nauda – 30 tūkstoši eiro dienā.

Gavrilova atgādināja, ka pilnsabiedrība “SBSC” ir vairākkārt vērsusies ar dažādām prasībām, kuras VNĪ ir nodrošinājusi. Turklāt visi “SBSC” iesniegtie rēķini ir apmaksāti savlaicīgi un pilnā apmērā. “Mēs esam aktīvi iesaistījušies līguma vadībā – izskatījām iespējas un radām risinājumu būvniekam papildus kompensēt cenu pieaugumu atbilstoši inflācijai 2,18 miljonu eiro apmērā, pēc “SBSC” lūguma piešķīrām arī viena miljona eiro avansu. Galu galā - būvnieka iesniegtie rēķini par aktuālo darbu apmaksu tiek apmaksāti vairākas reizes mēnesī vienas līdz divu dienu laikā pēc to iesniegšanas, nevis vienu reizi mēnesī 30 dienu laikā, kā tas bija paredzēts sākotnēji. Šie visi soļi ir sperti, lai atvieglotu būvnieka situāciju ,” pastāstīja Gavrilova.

VNĪ jau iepriekš vairākkārt būvniekam ir norādījuši, ka nekāpinot tempu termiņa iekļauties neizdosies. Objektā šobrīd strādā aptuveni 100 cilvēku. Lai izpildītu darbus noteiktajā termiņā, pēc paša būvnieka “SBSC” sākotnējās darbu izpildes programmas bija plānoti aptuveni 240 cilvēku, šāda darbu intensitāti būvnieks līdz šim nav sasniedzis.

Pašlaik “SBSC” ir lūdzis vēl papildu avansu, taču tā izmaksa ir iespējama tikai tad, ja būvnieks iesniedz nepieciešamos pierādījumus izmaksu palielinājumam.  Arī  Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA), ar kuru VNĪ konsultējās par avansa summas palielināšanas un izmaksas iespējām, secināja, ka CFLA ieskatā lielāka apmēra avansa izmaksa ar līdz šim “SBSC” sniegtajiem argumentiem radītu būvuzņēmumam labvēlīgākus apstākļus salīdzinājumā ar iepirkumā īstenošanas laikā izvirzītajiem noteikumiem, kas varētu ietekmēt iepirkuma pretendentu loku un radītu ekonomiskā līdzsvara izmaiņas izraudzītā pretendenta interesēs.

“Mūsu prioritāte ir rūpes par mūsu klienta - Jaunā Rīgas teātra - vajadzībām, kā arī aizsargāt valsts budžetu un ievērot likumu,” piebilda VNĪ valdes locekle.

JRT Uzraudzības sanāksmē piedalīsies VNĪ, “SBSC” un JRT pārstāvji, kā arī eksperti no Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Finanšu ministrijas.

Par Jaunā Rīgas teātra ēku kompleksa restaurāciju

Jaunā Rīgas teātra renovācijas un būvniecības projekta mērķis ir izveidot modernu Eiropas līmeņa teātri. Būvprojekta izstrāde sākta no 2018. gada, bet būvniecība - no 2020. gada.  Par Jaunā Rīgas teātra būvniecību noslēgts līgums ar pilnsabiedrību “SBSC” par 32,4 miljoniem eiro (tai skaitā indeksācija jeb samaksa par būvdarbu sadārdzinājumu). Sadarbība ar būvnieku – pilnsabiedrību “SBSC” notiek pēc principa „Projektē un būvē”, kas nozīmē līguma izpildītāja visaptverošu atbildību par būvdarbiem un ļauj ātrāk risināt radušos tehniskos izaicinājumus.

Par VAS “Valsts nekustamie īpašumi”

VNĪ sekmīgi īsteno 44 valsts nozīmes projektus, no kuriem 24 atrodas būvniecības stadijā. Projektu kopējais īstenošanas budžets ir vairāk nekā 336 miljoni eiro. VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 365 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst 1100 ēkas 0,95 milj. kvadrātmetru platībā, kā arī zeme zem ēkām 602 ha platībā, un 3536 zemes īpašumiem ar kopējo platību 903 ha. VNĪ ir viens no 23 Latvijas uzņēmumiem, kas šogad Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēmis augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100 % akcionārs ir Finanšu ministrija.