previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ saņēmis apbalvojumus vairākās konkursa “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021” nominācijās

05.09.2021

Balvu pasniegšanā konkursā “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021” 2. septembrī VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) saņēma īpašu organizatoru atzinību par objektu ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanu. Nominācijā “Ilgtspējīgākais projekts 2021” atzīts Dailes teātra skvēra labiekārtošanas projekts, saņemot 3. vietu. Kategorijā “Ilgtspējīgākā ēka 2021” saņemta atzinība par jaunas funkcijas īstenošanu un vēsturisko vērtību saglabāšanu Prokuratūras ēkas pārbūvē, Aspazijas bulvārī 7, Rīgā.

Konkursa organizatori īpaši novērtēja VNĪ sniegto ieguldījumu objektu ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā, VNĪ kā aktīvākajam būvniecības pasūtītājam, iesniedzot lielāko pieteikumu skaitu, kur būvdarbu laikā izvirzītas ilgtspējas principu komponentes. Ikgadēji vadot būvdarbus nozīmīgos valsts objektos, pastiprināta uzmanība tiek pievērsta ilgtspējīgiem un energoefektīviem risinājumiem, piemēram, celtniecības materiālu izmantošana, kas paredzēti otrreizējai pārstrādei un utilizējami veidā, kas neatstāj ietekmi uz dabu vai vietējo būvniecības materiālu izmantošana. Šobrīd attīstības projektos tiek izstrādātas ēku ilgtspējas vadlīnijas, ieviešot ēku ilgtspējības sertificēšanu pēc starptautiski atzītām sistēmām, kas veicinās resursu efektīvu izmantošanu, samazinās ēkas dzīves cikla izmaksas un negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī vecinās inovāciju ieviešanu.

Tiek turpināts darbs pie vairākiem attīstības projektiem, kur līdzvērtīgi tiek ieviestas ilgtspējas komponentes – viens no tiem skvērs pie Dailes teātra, kas ir gan valsts, gan pašvaldības īpašums. Priekšlaukuma atjaunošana notiks 3 posmos. Pirmajā posmā atjaunos laukuma segumu gan valsts, gan pašvaldības daļā, tiks veikta ārējo vājstrāvu inženiertīklu un ārējo elektroapgādes inženiertīklu pārbūve, pārbūvēta publiskā tualete, ierīkoti labiekārtojuma elementi un apstādījumi, nomainīts teritorijas ārējais apgaismojums un veikta digitālo ekrānu montāža. Otrajā posmā tiks sakārtota autostāvvietu zona un saimniecības pagalms, trešajā posmā – Dailes teātra teritorija gar Bruņinieku ielu. Projekta rezultātā teātra priekšlaukums iegūs augstvērtīgu publiskās telpas kvalitāti, radot vēl vienu sakārtotu vietu iedzīvotāju labsajūtai.

Viena no ēkām, kurā ieviestas ilgtspējas principu komponentes ir nams Aspazijas bulvārī 7, Rīgā, kur veikta pārbūve un atjaunošana, pielāgojot to prokuratūras iestāžu vajadzībām. Vēsturiskā policijas ēka tika atjaunota pēc arhitekta Alda Poļa vadībā izstrādātā būvprojekta, saglabājot katra ēkas korpusa vēsturisko pēctecību un ēkas autentisko veidolu , t.sk.   neorenesanses stila, jūgendstila un nacionālā romantisma stila apdares elementus iekšējā interjerā. Projektētājs  pilnsabiedrība “RE ARTA”. Būvuzraudzību veikusi VNĪ iekšējā būvuzraugu komanda. Projekta kopējais budžets – 11,6 miljoni eiro. Projekts līdzfinansēts no ERAF līdzekļiem energoefektivitātes paaugstināšanas programmas ietvaros. 

Pandēmijas apstākļos, ievērojot piesardzības un drošības prasības, VNĪ vadībā turpinās darbs pie 43 dažādiem valstiski nozīmīgiem būvniecības objektiem ar kopējo projektu budžetu 156 miljoni eiro. VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 400 ēku un būvju nekustamajiem īpašumiem ar  1100 ēkām 1,02 milj. kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 3600 zemes īpašumu 9,6 miljonu kvadrātmetru platībā. VNĪ dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Latvijas Republikas Finanšu ministrija.