Šodien, 28. augustā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), Kultūras ministrija un būvniecībā iesaistītās puses svinīgi nodeva atjaunotā vēsturiskā nama Mārstaļu ielā 6, Rīgā atslēgas Rakstniecības un mūzikas muzejam jaunās ekspozīcijas ierīkošanai. Ēkā viscaur jūtama vēstures elpa. Šeit vēsturiskais cieši savijas ar mūsdienīgo, veidojot radošu vidi muzeja aktivitātēm, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes locekle Jeļena Gavrilova.
VNĪ vadībā vēsturiskajā ēkā Mārstaļu ielā 6 veikti vērienīgi atjaunošanas darbi, pielāgojot to RMM vajadzībām. Atjaunotas 1400 m2 plašas telpas muzeja pastāvīgajai ekspozīcijai, kas būs veltīta latviešu rakstniecībai un mūzikai, izstādēm, kā arī labiekārtots pagalms radošiem pasākumiem. Atjaunotais muzejs apmeklētājiem durvis vērs nākamgad, savā simtgadē, piedāvājot apmeklētājiem interaktīvu ekspozīciju "Prokrastinācija un radīšana".
“Priecājos, ka, spītējot dažādiem izaicinājumiem, Rakstniecības un mūzikas muzejs varēs sākt darbu atjaunotajā ēkā Mārstaļu ielā 6. Lai gan durvis apmeklētājiem muzejs jaunajā ēkā vērs nākamgad, jau šodien sākas darbs pie ēkas un ekspozīciju iekārtošanas. Esmu pārliecināta, ka ar vēstures liecību bagātību, kādas būs apskatāmas atjaunotajā ēkā, izdosies uzrunāt dažāda vecuma apmeklētājus ne vien no Latvijas, bet visas Baltijas un Eiropas,” norāda kultūras ministre Agnese Lāce.
Ēkā atjaunotas vēsturiskās liecības – sākot ar grezno rokoko stila ieejas portālu un beidzot ar plašo mansardu, kuru rotā milzīgas koka konstrukcijas, kuru izcelsme meklējama ap 16. gadsimtu, radot piemērotu vidi dzejas lasījumiem, muzikāliem pasākumiem un kopstrādes darbam. Iekštelpās piestrādāts pie vairāku atklāto sienu gleznojumu atjaunošanas, bet ēkas iekšpagalmā restaurēti kādreizējie Helēnas Heinrihsones gleznojumi.
VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova: “Vēsturiskā ēka atjaunota saskaņā ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes norādēm. Vienlaikus VNĪ šajā un arī citos ēku atjaunošanas projektos piedomā par ilgtspējību, ne tikai atbildīgi izturoties ne tikai pret kultūras mantojuma saglabāšanu, bet arī par materiālu otrreizēju izmantošanu un energoefektivitātes uzlabošanu. Piemēram, šajā ēkā koka dēļi, kas vēsturiski tika izmantoti jumta klājumā, tika atkārtoti izmantoti bēniņu apšuvumā, izbūvēti LED gaismekļi, vēsturiskajos logos iestrādātas stikla paketes.”
Atjaunošanas darbus ar bagātu vēsturi apvītajā Vecrīgas namā Mārstaļu ielā 6, Rīgā saskaņā ar SIA "Arhitektu birojs Krasts" projektu kopš 2021.gada vasaras veica AS "UPB". Ēkas interjera autori – SIA OUTOFBOX Architecture. Projekta kopējais budžets - 5,59 miljoni eur. Ēka tika nodota ekspluatācijā 2024.gada 26. jūlijā.
RMM direktore Iveta Ruskule pauž pateicību visām ēkas atjaunošanā iesaistītajām pusēm: “Rakstniecības un mūzikas muzejs ar pateicību pieņem rekonstruētā nama Mārstaļu ielā 6 atslēgas, lai nākamgad, muzeja simtgades gadā, vērtu durvis muzeja un Latvijas kultūras dzīvē sen gaidītam notikumam – ekspozīcijai par Latvijas literatūras un mūzikas vērtībām. Šeit tiks eksponēti unikāli artefakti, ļaujot tos nesteidzīgi izzināt, apcerēt un transformēt neatkārtojamā, personiskā pieredzē, atkarībā no katra apmeklētāja dzīves pieredzes, intereses, kultūras, valodas un sociālās identitātes. Ļoti gaidām šo brīdi un satikšanos ar muzeja apmeklētājiem!”
Mūsdienīgā ekspozīcija ar dažādām instalācijām un runājošiem objektiem muzeja apmeklētājiem ļaus ne tikai novērtēt kultūras mantojumu, bet arī doties neaizmirstamā klātbūtnes piedzīvojumā un pašiem gūt iedvesmu radīšanai. Stāstot par latviešu rakstnieku un mūziķu personībām, 100 epizodēs izgaismosies radošuma cilvēciskie aspekti, par kuriem maz vai nemaz nav rakstīts klasiskos pētniecības avotos: radīšanas rituāli, iedvesmas avoti, aizraušanās un dažādas iemīļotas ikdienas nodarbes, kas aizved pie neatkārtojamiem, ģeniāliem, izciliem, radošiem darbiem. Ekspozīcijas saturs tapis ciešā RMM mākslas ekspertu sadarbībā ar rakstnieci Noru Ikstenu, mākslinieci Annu Heinrihsoni, radošo direktori Unu Rozenbaumu, mūziķi Sigvardu Kļavu. Ekspozīcijas objektu un ar to saistīto tehnoloģisko risinājumu izgatavošanu un uzstādīšanu līdz gada nogalei veiks personu apvienība SIA “SOLAVI” un SIA “AD PRODUCTION”.
Ēka Mārstaļu ielā 6 ir izcils baroka – klasicisma laikmeta vecpilsētas apbūves piemineklis. Tās plānojums ir saglabājies no 1905. gada, ir vēl dzīvi mūru fragmenti no XVII gs., koka kāpnes pārstāv XIX gs. beigu amatniecības skolu, jumta konstrukcija ir tapusi XVII gs. Ēkas galvenās fasādes kompozīcija ir saglabājusies kopš 1823. gada. Galvenais akcents ir greznais ar rokoko detaļām veidotais portāls - XVIII gs. valsts nozīmes mākslas piemineklis, kas atrodas ēkas galvenās fasādes centrālajā daļā. Tāpat līdz mūsdienām saglabājies galvenās fasādes 1. stāva veidojums, kas pārbūvēts 1905. gadā pēc prominentā Rīgas arhitekta Vilhelma Bokslāfa projekta. Ēkas atjaunošana veikta sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, lai nodrošinātu vēsturisko liecību saglabāšanu.
Nams atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs” un UNESCO Pasaules kultūras mantojuma objekta “Rīgas vēsturiskais centrs”, kā arī valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļa “Vecrīgas arheoloģiskais komplekss” teritorijā.
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” vadībā šogad tiek īstenoti 110 projekti ar kopējām investīcijām 410 miljoni eiro. VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 427 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst 1089 ēkas 0,996 miljonu m2 platībā, kā arī zeme zem ēkām 591 ha platībā, un 3 261 zemes īpašumiem ar kopējo platību 895 ha. VNĪ ir viens no 17 Latvijas uzņēmumiem, kas 2023.gadā Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēma augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.
Plašāka foto galerija pieejama ŠEIT https://failiem.lv/u/jkh4h2yjwj.
Plašāka informācija par ēkas atjaunošanas projektu un tā gaitu ŠEIT.