previous image button
next image button
close fullscreen container

VNI valdes priekšsēdētāja M.Tola komentārs pēc uzņēmuma amatpersonas aizturēšanas

13.02.2016

Presē un sabiedrībā izskanējuši vairāki mīti par notikušo datu noplūdi VAS „Valsts nekustamie īpašumi” (turpmāk- VNĪ) un amatpersonas atbrīvošanu no darba. Vēlos tos kliedēt.

Pirmais mīts : notika vai nenotika slepenu informāciju saturošu datu sistēmu uzlaušana?

Šādu datu sistēmu uzlaušana nav notikusi, jo VNĪ neuztur īpašas datu sistēmas. VNĪ darbojas nekustamo īpašumu pārvaldības sistēma un dokumentu apstrādes sistēma, kas paredzētas dienesta lietošanai. Tajā neatrodas klasificētas ziņas un dokumenti.

Nav ziņu, ka persona, kura bija VNĪ pieņemta uz pārbaudes laiku, būtu piekļuvusi klasificētiem dokumentiem. VNĪ nav datorizētas sistēmas klasificētas informācijas apstrādei. VNĪ ir atsevišķi objekti, kuros ir sadaļas ar klasificētu informāciju, bet piekļuve šādām sadaļām  nav iespējama - nepieciešama pielaide valsts noslēpumam.

Otrais mīts: lejuplādēta un izplatīta valsts drošību apdraudoša informācija.

Informācija dienesta lietošanai darbinieku starpā tiek sūtīta VNĪ iekšējā tīklā ar elektronisko pastu. Tā paredzēta visiem uzņēmuma darbiniekiem, pieejama un nesatur valsts noslēpumu, klasificējama kā dienesta vajadzībām. Ja kādi dokumenti, kuri paredzēti dienesta vajadzībām, tiek sūtīti elektroniskajā pastā nepiederošām personām, tas ir darba disciplīnas pārkāpums.

Persona pārbaudes laikā bija pārkāpusi iekšējos darba kārtības noteikumus par dokumentu apriti un darba disciplīnas noteikumus. Pārbaudes laikā personai tika konstatēti arī ētikas noteikumu pārkāpumi. VNĪ ir darbinieku ētikas kodekss, kurā noteikts kā jāizturas gan pret saviem pienākumiem, gan pret kolēģiem. Aptaujājot darbiniekus, ar kuriem šai personai nācās strādāt, tika konstatēts, ka profesionālās iemaņas neļaus šai personai strādāt  pēc pārbaudes laika noslēgšanās. Līdz ar to uzteikuma pamatojums personai bija darba disciplīnas un ētikas normu neievērošana.

Saņemot uzteikumu, VNĪ jāveic noteiktas procedūras, piemēram, ir apgaitas lapa, kuru aizpilda attiecīgie struktūrvienību vadītāji - juridiskie resursi, projektu vadība, IT lietas. Kā jau lielākā daļā darba vietu, apgaitas lapu aizpilda attiecīgo nodaļu vadītāji. Jāsavāc paraksti, ka darba attiecības ir pabeigtas un saistības nokārtotas. Šeit ietilpst gan dienesta mašīna, gan dators, gan dokumenti. Izejot no mana kabineta ar uzteikumu rokās, personai bija pienākums nodot atbildīgajiem materiālos resursus un savākt atbildīgo amatpersonu parakstus. Tā vietā persona sāka nesankcionētu savu darba e-pastu pārsūtīšanu uz privātu adresi. VNĪ  darbinieki laicīgi konstatēja šo faktu un informēja vadību. Mēs reaģējām, savlaicīgi iesniedzot policijā iesniegumu par faktu, ka notiek nesankcionēta informācijas sūtīšana. Šobrīd notiek policijas izmeklēšana un faktu konstatācija. Par savlaicīgām darbībām un operativitāti gribu izteikt atzinīgus vārdus iekšlietu struktūrām.

Šobrīd notiek pārbaude par nosūtītās informācijas saturu. Tas, VNĪ zina šobrīd – tika pārsūtīti budžeta dokumenti, projektu apraksti, informācija par personālu, par VNĪ darba plāni. Uzsveru – tā nav klasificēta informācija. Tā ir informācija dienesta lietošanai un nesatur valsts noslēpumu.

Trešais mīts: personu pieņēma darbā bez kvalifikācijas pārbaudes. VNĪ ir apstiprināta personāla atlases procedūra, kuru ievērojam - publicējam paziņojumu par atvērtu vakanci, izvērtējam atsūtītos pieteikumus un kvalifikāciju. Pēc tam notiek tikšanās ar personāldaļas speciālistiem un attiecīgo jomu pārstāvjiem, seko pārrunas valdes līmenī, atlases procedūra nenoslēdzas arī pēc līguma noslēgšanas, jo pārbaudes turpinās. Kandidāts atbilda pienākumu aprakstam un veicamajam darbam. Tomēr pārbaudes laikā konstatējām pazīmes, ka šī persona neatbilst noteiktajām prasībām. Atklājām, ka zināšanas personālvadībā un profesionālajā jomā neatbilda kvalifikācijas dokumentos uzrādītajam. 4.februārī izsniedzu uzteikumu saskaņā ar Darba likumu pantu par pārbaudes laika neizturēšanu. Kādu brīdi pēc tam, kad persona izgāja no mana kabineta ar uzteikumu, IT resursu nodrošinātājs konstatēja, ka ir sākta nesankcionēta datu pārsūtīšana. Uzsveru, ka persona tika atbrīvota no darba par neatbilstību ieņemtajam amatam, nevis par nesankcionētām darbībām ar VNĪ dokumentiem.

Šobrīd VNĪ pārskata gan personāla atlases politiku, gan IT sistēmu drošību, lai uzlabotu personāla atlases kvalitāti un nepieļautu nesankcionētas darbības ar dokumentiem.

Pirms stāšanās darbā piederību reliģiskām organizācijām nepārbaudām, jo Satversme nodrošina ticības brīvību un aizliedz diskrimināciju pēc reliģiskās pārliecības. VNĪ kritērijs pieņemt vai nepieņemt cilvēku darbā ir profesionālās zināšanas un pieredze. Pretendentam Valsts ieņēmumu dienestā pēc darba uzsākšanas ir jāiesniedz amatpersonas deklarācija. Tas nozīmē, ka kompetentām iestādēm ir jāpārbauda amatpersonas deklarācija jau pēc darba attiecību uzsākšanas. Tas pats attiecās uz piederību kādām sabiedriskām organizācijām, īpašuma tiesībām uz nekustamo īpašumu, kapitāla daļām uzņēmumos utml. Stājoties darbā VNĪ, darbiniekiem ir pienākums vai nu pārtraukt šādas saistības, vai saskaņot ar VNĪ valdi. VNĪ valde personas ierosinājumam atļaut darbību citās organizācijās nepiekrita.

Nevaru komentēt to, kas notika pēc tam, kad persona izgāja pa VNĪ durvīm pēc uzteikuma saņemšanas. Varu kliedēt vienīgi neskaidrības par to, kas notika VNĪ telpās līdz uzteikumam 04.02.2016.