Projekta mērķis ir saglabāt, aizsargāt un attīstīt pašvaldību attīstības programmās balstītu nozīmīgu kultūras mantojumu, attīstīt esošās funkcijas un piedāvāt jaunradītus pakalpojumus kultūras mantojuma objektos, nodrošinot investīciju ilgtspēju un ietekmi uz nozīmīgu kultūras mantojuma objektu sociālekonomiskā potenciāla attīstību un integrāciju vietējās ekonomikas struktūrā, īstenojot nekustamo īpašumu Brīvības ielā 75, Rīgā un Šarlotes ielā 1, Rīgā sastāvā esošo zemes vienību teritorijas labiekārtojumu un teritorijai piegulošajās Rīgas pilsētas pašvaldības teritorijas sarkanajās līnijās.
Modernisma drosmīgās līnijas ne vienmēr veido drošu un iekļaujošu urbāno vidi kā tas ir ar Dailes teātra skvēra kā arhitektūras meistardarbu, apkārtējās vides kompozīcija ir cilvēkam grūti pieejama un neērta lietošanā. Arī laika zobs ir bijis nesaudzīgs, un daļa labiekārtojuma elementu ir ne vien pavisam nolietoti, bet pat bīstami. Izpētot esošo reljefu, terases un atbalsta sienas laukumā, redzams, ka vides pieejamība un savienojumi ar apkārt esošajām ielām ir ļoti neveiksmīgi. Laukums ir atsvešināts no apkārtējās pilsētvides un no cilvēka mēroga. Turklāt kopš Dailes teātra skvēra labiekārtojuma realizācijas ir mainījusies gan valsts iekārta un hierarhijas sabiedrībā, gan izpratne par ilgtspējīgu pilsētvides attīstību, gan pieejamo vides iekārtošanas materiālu klāsts.
Pie Dailes teātra ieejas plānots izveidot urbānu pulcēšanās vietu, izbūvēt atpūtas laukumu šobrīd degradētā pilsētvidē, Šarlotes ielas pusē plānots apzaļumot un ierīkot platformas (koku apdobes un vienlaikus vieta sēdēšanai), galerijā zem vestibila plānots aktivizēt gājēju kustību. Tāpat laukumā plānots veidot dalītu vienlīmeņa segumu ar telpu gājējiem, riteņbraucējiem un autotransportam, skvēra zemākajā vietā tiks veidota apzaļumota lietusūdens infiltrācijas ieplaka, tādējādi sakārtojot lietus notekūdeņu novadīšanu. Brīvības, Bruņinieku un Šarlotes ielās paredzēta laternu nomaiņa.
Projekta ietvaros plānots, ka skvēra apmeklētāju skaits varētu pieaugt par 10 711 apmeklētājiem gadā, salīdzinot ar 2015.gadu.
Dailes teātra priekšlaukums nav ticis remontēts kopš tā izbūves 1977.g. Mēs esam pašā pilsētas centrā, galvenās ielas malā. Tāds priekšlaukuma stāvoklis , kāds tas ir patlaban pilnīgi noteikti nu jau ir kvalificējams kā vidi degradējošs. Nemaz nerunājot par to, ka šādā stāvoklī tīri funkcionāli tas pat apgrūtina skatītājiem pieeju pie teātra galvenās ieejas. Ņemot vērā, ka mēs esam lielākais teātris Latvijā un katru vakaru to apmeklēs līdz 1500 skatītāju, tā ir nopietna problēma. Mums ir milzu prieks, ka beidzot projekts ir izkustējies no vietas, sāksies remonts un ne tikai Dailes skatītāji, bet visa sabiedrība iegūs brīnišķīgu, arhitektoniski un funkcionāli lieliski izprojektētu skvēru pašā Rīgas centrā.
Juris Žagars
VSIA “Dailes teātris” direktors
Projekta nosaukums un identifikācijas numurs:
“Dailes teātra skvēra labiekārtošana”, id. Nr. 5.5.1.0/20/I/006.
Projekta partneris:
Rīgas pilsētas pašvaldība.
Projekta mērķis:
Projekta mērķis ir saglabāt, aizsargāt un attīstīt pašvaldību attīstības programmās balstītu nozīmīgu kultūras mantojumu, attīstīt esošās funkcijas un piedāvāt jaunradītus pakalpojumus kultūras mantojuma objektos, nodrošinot investīciju ilgtspēju un ietekmi uz nozīmīgu kultūras mantojuma objektu sociālekonomiskā potenciāla attīstību un integrāciju vietējās ekonomikas struktūrā, īstenojot nekustamo īpašumu Brīvības ielā 75, Rīgā (kadastra Nr.01000230108) un Šarlotes ielā 1, Rīgā (kadastra Nr.01000230101) sastāvā esošo zemes vienību teritorijas labiekārtojumu un teritorijai piegulošajās Rīgas pilsētas pašvaldības teritorijas sarkanajās līnijās ar kadatra Nr. 01000230040, Nr.01000239999, Nr.01000239002, Nr. 01000239001, Nr. 01000239000 un Nr. 01000232016 labiekārtojumu.
Projekts tiks īstenots saskaņā ar Ministru kabineta 2020. gada 10. marta noteikumiem Nr. 130 “Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" prioritārā virziena "Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte" 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus" ceturtās projektu iesniegumu atlases kārtas "Kultūras mantojuma saglabāšana, atjaunošana un ar to saistītās infrastruktūras attīstība Rīgas vēsturiskā centra teritorijā" īstenošanas noteikumi”.
Projekta galvenās darbības:
Izstrādāta un saskaņota Dailes teātra skvēra būvniecības ieceres dokumentācija, veikta Dailes teātra skvēra labiekārtošana (pie Dailes teātra ieejas izveidota urbāna pulcēšanās vieta; atpūtas laukums, Šarlotes ielas pusē tiks apzaļumots un ierīkotas platformas (koku apdobes un vienlaikus vieta sēdēšanai); galerijā zem vestibila tiks aktivizēta gājēju kustība; tāpat laukumā tiks veidots dalīts vienlīmeņa segums ar telpu gājējiem, riteņbraucējiem un autotransportam; skvēra zemākajā vietā tiks veidota apzaļumota lietusūdens infiltrācijas ieplaka, tādējādi sakārtojot lietus notekūdeņu novadīšanu, Brīvības, Bruņinieku un Šarlotes ielās paredzēta laternu nomaiņa).
Projekta termiņš un finansējums:
Projekta termiņš ir no 2021. gada 1. augusta līdz 2023. gada 31.decembrim, projekta kopējās izmaksas ir 2 050 932,89 euro, projekta attiecināmās izmaksas – 1 976 470,59 euro (no tām ERAF- 1 680 000 euro), neattiecināmās izmaksas ir 74 462,30 euro.
Projekta ieguvumi:
Pēc projekta īstenošanas tiks piedāvāts jaunradīts pakalpojums - labiekārtots Dailes teātra skvērs būs vides objekts un būs visiem brīvi pieejams visu gadu un bez maksas. Tā būs rekreācijas zona šobrīd degradētā vidē, kurā norisinātos mākslas aktivitātes un citi kultūras pasākumi, nodrošinot vides pieejamību personām ar kustību traucējumiem.
Izmaksu un ieguvumu analīzes ietvaros tika novērtēts, ka Dailes Teātra skvēra apmeklētāju skaits 2015.gadā bija 3627, savukārt pateicoties skvēra labiekārtošanai prognozējams, ka 2023.gadā Dailes Teātra skvēra apmeklētāju skaits sastādīs 14338. Tādejādi sasniedzamais uzraudzības rādītājs - apmeklētāju skaita pieaugums - ir 10711 papildu apmeklētājs, salīdzinot ar 2015.gadu.
Projekta progress:
Informācija atjaunota : 10.05.2023