previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ: Pēc vērienīgiem pārbūves darbiem ekspluatācijā nodots Valmieras teātris

17.07.2024
 title_alt_img

Valmieras teātris, veiksmīgi nodots ekspluatācijā šī gada 15. jūlijā. Būvniecības valsts kontroles biroja veiktā objekta apsekošana 12. jūlijā aizvadīta veiksmīgi un 15. jūlijā saņemts Akts par būves pieņemšanu ekspluatācijā. Teātris jaunajā sezonā uzņems skatītājus atjaunotajās telpās, un oficiālais nodošanas pasākums paredzēts šī gada rudenī, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Valmieras teātra ēka, kas pirms rekonstrukcijas saskārās ar vairākām tehniskām un estētiskām problēmām, jau šobrīd paveras Valmieras pilsētas ainavā, kā jauns simbols pilsētas kultūras dzīvei. Jeļena Gavrilova norāda: “Mēs esam ļoti lepni par to, ko esam sasnieguši ar šo rekonstrukciju. Teātris ir ne tikai estētiski un arhitektoniski pievilcīgs, bet arī tehniski uzlabotas telpas, kas atbilst energoefektivitātes prasībām un nodrošina komfortablu vidi teātra darbiniekiem un apmeklētājiem.”

Galvenais būvprojekta mērķis bija uzlabot ēkas energoefektivitāti un enerģijas pārvaldību. Pēc padziļinātās pārbūves, kas ietvēra vairāku tehnisko sistēmu un ēkas struktūras modernizāciju, teātris tagad ir pilnībā gatavs atsākt radošo darbību. Jeļena Gavrilova norāda, ka šī pārbūve bija tehniski izaicinoša, taču veiksmīgi realizēta, ņemot vērā teātra kultūrvēsturisko nozīmi un pilsētas arhitektūras īpatnības.

Būvniecības procesu sarežģīja vairāki faktori, ieskaitot nepieciešamību saglabāt teātra darbību arī būvdarbu laikā. Lai gan notika vērienīgi rekonstrukcijas darbi, teātris turpināja rādīt izrādes un uzņemt skatītājus daļā ēkas. Šī dinamika prasīja rūpīgu saskaņošanu, lai nodrošinātu, ka teātra darbība netiek pārtraukta un kvalitātes standarti tiek ievēroti. Tas bija izaicinošs uzdevums, kas prasīja precīzu plānošanu un elastību no visām iesaistītajām pusēm, lai veiksmīgi apvienotu būvniecības un teātra darbības procesus.

Kopumā ēkas jaunais plānojums un paplašinātās zāles dos iespēju telpas izmantot organiskāk, norobežojot apmeklētāju un teātra darbinieku plūsmu.

 Projekta ietvaros tika veikta Lielās zāles skatītāju zonas daļēja pārbūve, ietverot gan jaunu sienu, gan grīdu izbūvi. Lai uzlabotu skatītāju redzamību un ērtības, vecās ložas un tribīnes tika demontētas, to vietā izveidojot papildu sēdvietu rindas. Šie uzlabojumi nodrošina ne tikai nedaudz lielāku skatītāju skaitu, bet arī modernāku un komfortablāku vidi izrāžu baudīšanai. Savukārt, jaunizveidotā Black Box tipa zāle, kas papildinās teātra mākslas pasākumu klāstu, nodrošinās jaunas iespējas māksliniekiem, un jaunas emocijas teātra baudītājiem.

Pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā turpināsies iekārtošanas un citi darbi, lai ēkā varētu atgriezties darbinieki un skatītāji. Teātris darbiniekus atpakaļ pulcēs un savu sezonu atklās 30. jūlijā, kad notiks kopsapulce, jaunās sezonas repertuāra izziņošana, kā arī tradicionālie pasākumi sezonu ieskandinot. Skatītāji jaunās telpas redzēs jau no 23. augusta, kad Apaļajā zālē notiks pirmā šīs sezonas izrāde “Pazudušais dēls”, Lielajā zālē pirmā izrāde būs 26. septembrī, kad tur tiks rādīta no “Kurtuves” uz Lielās zāles skatuvi pārceltā izrāde “Valmieras puikas”. Pirmais jauniestudējums Lielajā zālē būs 4.oktobrī, Vīlandes un Valmieras teātra sadarbībā tapusi izrāde “Cosmopoliten”, kur uz skatuves būs kopā skatāmi abu teātru aktieri un ar to teātris pilnvērtīgi svinēs atgriešanos jaunajā mājā.

Projekta kopējās izmaksas sasniedza 16 310 262 EUR (ar PVN), no kurām 9 547 275 eiro nodrošināja Eiropas Reģionālās attīstības fonds specifisko atbalsta mērķu pasākumu 4.2.1.2. (Projekta ID Nr. Nr.4.2.1.2/18/I/019) un 5.1.1.7. (Projekta ID Nr.5.1.1.7/1/24/001) ietvaros, 6 755 039 eiro – valsts budžets, savukārt Valmieras teātris sedza 7 948 eiro no projekta kopējām izmaksām. Papildus iepriekš minētām izmaksām Valmieras teātris ir veicis ieguldījumus 338 395 eiro apmērā no saviem finanšu līdzekļiem. Projekts īstenots Eiropas Savienības 2014. – 2020.gada plānošanas perioda Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 4.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu valsts un dzīvojamās ēkās” 4.2.1.2. pasākuma “Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu valsts ēkās” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās" 5.1.1.7. pasākuma "Reģionālās kultūras infrastruktūras attīstība kultūras pakalpojumu piekļūstamības uzlabošanai"  ietvaros.

Par Valmieras teātra ēku
Valmieras drāmas teātra ēka, celta 1996. gadā pēc arhitektu Modra Ģelža, Olitas Upacieres un Jura Guseva projekta, vietā, kur reiz atradās Latviešu biedrības nams. Šī iespaidīgā mūra būve ar divām zālēm, teātra muzeju, mākslas salonu un kafejnīcas telpām ir ne vien kultūrvēsturiski nozīmīgs objekts, bet arī spožs sava laikmeta modernās arhitektūras piemērs. Teātra ēka atrodas Sv. Sīmaņa luterāņu baznīcas tiešā vizuālās uztveres zonā, piešķirot tai īpašu nozīmi un neatkārtojamu auru. Papildus tam, tā ietilpst arī Valmieras Sv. Sīmaņa luterāņu baznīcas un Valmieras pilsdrupu un pilsētas viduslaiku nocietinājumu aizsardzības zonā, kas ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi.
VDT pārbūves laikā saglabāta izcilā arhitekta Modra Ģelža projektētā administratīvā korpusa ēka, savukārt, tehniski un vizuāli novecojušās piebūves nojauktas, modernizējot un veidojot lakoniskus, mūsdienīgus apjomus jumta izbūvju vietā. Šī pārveide ievērojami palielinās ēkas administratīvās daļas kapacitāti, radot vienotu un estētiski pievilcīgu koptēlu, kas organiski iekļaujas pilsētvidē no visām skatu perspektīvām.

Par VNĪ
VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 419 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst  1049 ēkas 0,98 miljonu m2 platībā, kā arī zeme zem ēkām 585 ha platībā, un 3 385 zemes īpašumam ar kopējo platību 937 ha. VNĪ ir viens no 17 Latvijas uzņēmumiem, kas 2023. gadā Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēma augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.